ochrona wód

Ochrona wód :

Wody śródlądowe, do których zaliczamy m.in. rzeki, zbiorniki wodne i potoki, to dobro wspólne wszystkich mieszkańców Ziemi. Dlatego naszym obowiązkiem jest ochrona wód i reagowanie na bezmyślne i głupie zachowania powodujące zanieczyszczanie i skażenie wód.

Mając na uwadze wędkarską pasję, która jest zależna od jakości wody to właśnie wędkarze powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie nieprawidłowości zauważone nad wodą.

Świadome zachowania podczas wędkowania, ale również w życiu codziennym ze zwracanie uwagi na dbanie o dobro wody, powinny stanowić nasz wkład we wspólny interes. Tekst ten nie dotyczy tylko wędkarzy, ale wszystkich użytkowników wód czyli każdego z Nas.

Podstawowe problemy, które możemy uniknąć i z którymi powinniśmy walczyć:

Zaśmiecanie akwenów wodnych i przynależnych do nich brzegów.
Bezmyślne i ignoranckie pozostawianie śmieci na brzegu lub wrzucanie ich prosto do wody to bijący po oczach problem społeczny. Edukacja, jaka w tym kierunku powinna być prowadzona polega na uświadamianiu najmłodszym szkód jakie ponosimy zanieczyszczając akweny.

Mimo, iż problem ten jest znany od dawna i wędkarze przechodząc przez kolejne łowiska zauważają śmieci dość
czêsto, to odpady pozostawione np. po przynętach lub zanętach są typowym zjawiskiem.
Problem ten należy nagłaśniać, a kolegom wędkarzom pozostawiającym śmieci na wodach należy stanowczo i dosadnie zwracać uwagę.
Ważnym problem są również nielegalne wysypiska śmieci, gromadzone na nieużytkach obok rzek. Przy wysokich stanach wody takie odpady trafiają do koryta, następnie zostają przeniesione wraz z silnym nurtem w inne miejsca często uszkadzając czyjąś posesję prywatne lub dobro publiczne. Odszkodowania z tego tytułu płaci skarb państwa, a co za tym idzie my sami więc koło się zamyka.
W przypadku zauważenia wywozu śmieci na terenie rzeki wszelkie informacje należy konsekwentnie zgłaszać na Policję!!

Następny problem, na który należy zwracać uwagę to wyrzucanie niedopałków papierosów do wody. Liczne ostrzeżenia na paczkach papierosowych mówią o truciźnie, która nie jest skierowana tylko do ludzi.
Już jeden „pet” wrzucony do wody uwalnia swoje substancje trujące i skaża kilkadziesiąt litrów wody, a setki takich papierosów trafiających do wody pomnaża ten efekt i nie trudno się domyślić, że organizmy wodne nie pozostają na to obojętne. Łatwym sposobem na utylizację niedopałków jest noszenie przy sobie nad wodą np. pudełka po robakach, folii po sztucznych przynętach, puszki, lub innego narzędzia mogącego służyć do przechowywania niedopalonych papierosów.

ochrona wód

Ochrona wód poprzez ograniczanie stosowania fosforanów w codziennym życiu.
Fosforany są jednymi z częściej stosowanych składników detergentów, które znajdują się m.in. w proszkach do prania, lub w środkach używanych do zmywarek.
Fosfor trafiający do wody wraz z fosforanami w nadmiernej ilości to doskonałe pożywienie dla glonów i sinic.

Duża zawartość fosforu w wodzie = zakwity glonów na masową skalę.

Gdy mamy za dużo glonów w wodzie dzieje się taka sytuacja:

Zbiornik wodny staje się mętny, zielony.

Wodne glony mają tendencję do szybkiej umieralności, obumarłe szczątki roślin muszą zostać rozłożone, do tego procesu potrzeba dużo tlenu, tlen zostaje wykorzystany do rozkładu nieżywych glonów obumarłych glonów jest za dużo i zaczyna brakować tlenu w zbiorniku.

Brak tlenu powoduje śnięcia ryb oraz powolne umieranie zbiornika wodnego.
Co możemy zrobić?

Starajmy się wybierać proszki bez fosforanów, nie sypmy ich więcej niż potrzeba a także kupujmy te, które oznaczone są znakiem Eurocompact (takich proszków sypiemy o 30% mniej niż standardowych).

Wędkarzu, turysto, człowieku dbajmy o wodę!!!