Krótko o technikach połowu

techniki łowienia

Zaczynasz przygodę z wędką?
Przeczytaj

Jeżeli jesteś osobą zaczynającą przygodę z wędkowaniem, mogą nurtować Cię pewnie pojęcia typu: grunt, spławik, spinning, feeder, mucha i t.p. Szybkie wyjaśnienie.

Grunt

Popularny grunt to metoda wędkowania z użyciem ciężarków przelotowych. Przynęta spoczywa na dnie, a sygnalizator brania jest przyczepiony do żyłki tuż obok wędki. Może to być elektroniczny sygnalizator brań, lub tzw. bombka, lub dzwoneczek. Ryby, które najczęściej można złapać na grunt to np. karp, leszcz, amur. Na tą technikę możemy liczyć na dużą rybę, dlatego używany sprzęt musi być dość solidny, grubsza żyłka, sztywniejsze wędki, mocny kołowrotek.

Spławik

Metoda spłąwikowa to finezyjne wędkowanie z użyciem sygnalizatora brań pływającego w wodzie. Rodzajów spławików jest mnóstwo, ale idea jego użycia jedna, jeżeli ryba bierze z naszym spławikiem „coś się dzieje” zanurza się lub wykłada na powierzchni. Spławik jest raczej delikatniejszą metodą wędkarską, stosuje się tu dłuższe wędki, cieńszą żyłkę i mniejszych haczyków. Ryby jakie najczęściej się poławia, to np. .płoć, leszcz, jaź, ukleja.

Spinning

to dobra metoda na ryby drapieżne, używamy przynęt sztucznych, imitacje: ryby, robaka, żaby i t.p. Wędka do spinningu jest stosunkowo krótka 2-2,7 m. Wyrzuconą przynętę zwijamy prowadząc tym samym ją w wodzie i czekamy na oznaki brania – ataku. Ryby najczęściej łowione to: szczupak, okoń, sandacz, boleń, pstrąg.

Mucha

Wędkarstwo muchowe jest metodą wymagającą większej wprawy i techniki. Ogólnie jest to łowienie ryb przy użyciu sztucznej muchy z haczykiem. Do połowów używamy grubszej linki zakończonej przyponem z cieńszej żyłki na którym zawiązana jest mucha. Charakterystyczne machanie towarzyszące muszkarzą służy do suszenia przynęty i posyłaniu jej w odpowiednie miejsce. Ryby które są poławiane na tą metodę to przede wszystkim łososiowate gatunki t. j. pstrąg, łosoś, lipień.